STAC Annual Award Winners

STAC Annual Award Winners

Annually, the Saskatchewan Triathlon Association collects nominations for our  award categories. The purpose of the nominations and awards is to celebrate the outstanding achievements in our sport from the past year for both athletes and other significant roles from the sport of triathlon in Saskatchewan. 

Saskatchewan Triathlon Association 2016 Annual Awards will be presented March 26 in Saskatoon

Award nominations can be submitted at any time prior to the annual awards banquet. A deadline for submission of awards will be announced annually once the date of the awards banquet has been established. If you would like more information on the award nomination process, please email Saskatchewan Triathlon at info@triathlonsaskatchewan.org.


If you would like to nominate an individual for one of our 2016 annual awards forms are located here:

 

Past Winners and Recipients of Sask Triathlon Annual Awards

If you are interested in sponsoring one of our awards, contact STAC at info@triathlonsaskatchewan.org

  Junior Award - Male

§  2008: Jeramie Anderson, Saskatoon

§  2009: Joel Howlett, Saskatoon

§  2010: Joel Howlett, Saskatoon

§  2011: Robert Bigsby, Saskatoon

§  2012: Robert Bigsby, Saskatoon

§  2013: Robert Bigsby, Saskatoon

§  2014: Brammon Edwards, Saskatoon

§  2015: Sam Seshadri, Saskatoon

 

Junior Award - Female:

§  2008: Rachael Edwards, Saskatoon

§  2009: Abby Miller, Saskatoon

§  2010: Gabrielle Edwards, Saskatoon

§  2011: Gabrielle Edwards, Saskatoon

§  2012: Gabrielle Edwards, Saskatoon

§  2013: Gabrielle Edwards, Saskatoon

§  2014: Keisha Besler, Saskatoon

§  2015: Keisha Besler, Saskatoon

Youth Award - Female:

§  2015: Samantha Graham, Saskatoon

Youth  Award - Male:

§  2015: Ben Seshadri, Saskatoon

U23 Award:

§  2011: Rachael Edwards, Saskatoon

§  2012: no winner

§  2013: Sean Hooper, Regina, Anne Charles, Prince Albert

§  2014: Robert Bigsby, Saskatoon

Rookie Award:

 

§  2009: Sash Broda, Prince Albert

§  2010: Alyosha Boldt, Saskatoon

§  2011: Christophe Gerard, Saskatoon

§  2012: Anna Gorovikova, Saskatoon

§  2013: Keisha Besler, Saskatoon

§  2014: Monica Mastriomateo, Saskatoon, Josh Windsor, Regina

§  2015 Tatiana Regnier, Saskatoon

 

Age Group Award - Male:

§  2008: Curtis Earl, Saskatoon

§  2009: Jeff Hehn, Saskatoon

§  2010: Kevin Sutton, Saskatoon

§  2011: Milos Kostic, Regina

§  2012: Kurt Hauser, Regina

§  2013: Tim Pierce, Saskatoon

§  2014: Shawn Wilyman, Saskatoon

§  2015: Shawn Rempel, Saskatoon

Age Group Award - Female:

§  2008: Carly Whittaker, Saskatoon

§  2009:  Emma Bandol, Regina

§  2010: Nadine Brenaut, Saskatoon

§  2011: Sue Ashburner, Saskatoon

§  2012: Jackie Hatherly, Regina

§  2013: Janel Merrifield, Rosetown

§  2014: Donna Kabaluk, Regina

§  2015: Christina Charles

Long Course Award - Female:

§  2008: Stacey Shand, Regina

§  2009: Lindsay Byers, Saskatoon

§  2010: Shannon Bews, Saskatoon

§  2011: Reagan Wildeman, Saskatoon

§  2012: no winner

§  2013: no winner

§  2014: Jackie Hatherly, Regina

§  2015: Jackie Hatherly, Regina

Long Course Award - Male:

§  2008: Stephen Johnson, Regina

§  2009: Simon Toon, Saskatoon

§  2010: Reg Rempel, Martensville

§  2011: Grant Bryden, Saskatoon

§  2012: Shawn Rempel, Saskatoon

§  2013: Reg Rempel, Martensville

§  2014: Tim Pierce, Saskatoon

§  2015: Shawn Rempel, Saskatoon

Officials Award:

 

§  2008: Lori Ebbessen, Saskatoon

§  2009: Valerie Pearson, Saskatoon

§  2010: Peggy Martin McGuire, Regina

§  2011: Megan Fortosky, Saskatoon

§  2012: Terry Hooper, Regina

§  2013: no winner

§  2014: Marlene Hooper, Regina

§  2015: Dennis Minielly, Saskatoon

Coach Award:

 

§  2008: RossAnn Edwards, Saskatoon

§  2009: RossAnn Edwards, Saskatoon

§  2010: Laura Englund, Regina

§  2011: Brad Spokes, Saskatoon

§  2012: Rachael Edwards, Saskatoon

§  2013: RossAnn Edwards, Saskatoon

§  2014: Patrick Ash, Regina

§  2015: Brendan Mackenzie

Volunteer Award:

 

§  2009:  Brian Murdoch, Saskatoon

§  2010: Don & Pat Blakely, Regina

§  2011: Glen Patkau, Saskatoon, Mark Gibson, Regina, J'neene Ethier, Yorkton

§  2012: Blair Parkinson, Fort Qu'Appelle

§  2013: Roy Fremont, Prince Albert

§  2014: Paul Cutting, Regina

§  2015: Francoise Pelletier and Bruce Moore, Regina

 

Builder/Long Service Award, 2nd Avenue Chiropractic Centre:

 

The Builder /Long Service award is designed to recognize those volunteers who have left a significant mark on the development of the sport of triathlon in our province. Through their participation as an athlete, club or event organizer or race official, the Long Service Award recognizes this contribution to the sport.

 

Because of the nature of the Builder Award to recognize long term contributions, the Saskatchewan Triathlon Association Board of Directors retains nominations for consideration in subsequent presentations of this award. Because we keep nominations on file, we are always open to receiving new nominations. And, if you would like to inquire about the status of an existing nomination, please contact Saskatchewan Triathlon at info@triathlonsaskatchewan.org

 

Annual selection of the recipient of the Builder/Long Service Award is the responsibility of our Board of Directors and is made in advance of the normal nomination period of all of the other Annual Awards presented by Saskatchewan Triathlon. 

 

§  2008: Mark Nagy, Prince Albert

§  2009: Don Gallo, Saskatoon

§  2010: Hank Heerspink, Regina

§  2011: John Marshall, Saskatoon

§  2012: Doug and Shelly MacKenzie, Regina

§  2013: Frank Dunn, Prince Albert

§  2014: Lori Ebbesen, Saskatoon

§  2015: Mark Gibson